Ankara Şeffaf Plak, Ankara Şeffaf Plak Tedavisi, Ankara Şeffaf Plak Tedavisi Fiyat, Ankara şeffaf plak tedavisi, Ankara Şeffaf plak tedavisi fiyatları, Ankara Şeffaf plak tedavisi fiyat, İnvisalign Ankara Fiyat, Şeffaf Plak Tedavisi Ankara, Ankara Şeffaf plak fiyatları 2021

Ankara Şeffaf Plak Tedavisi Ankara Ortodonti Uzmanı Dt. Zeynep Karakoç Şen tarafından yapılmaktadır. Randevu alarak Ankara’da yaptıracağınız Ankara şeffaf plak tedavisi ve Ankara şeffaf plak fiyatları için iletişim sayfamızdan randevu alabilirsiniz.

Şeffaf Plak (Clear Aligner) Tedavisi Nedir?

Şeffaf plak tedavisi çıkarılabilir, temiz, şeffaf, neredeyse görünmez, yeni nesil ortodonti tedavisidir. Dişlerin üzerine braket yerine diş renginde küçük ataşmanlar yerleştirilir. Diş teli yerine de kuvvet uygulamak için şeffaf plaklar kullanılır.

Şeffaf Plaklar Nasıl Çalışır?

Hastadan ölçü alınarak model elde edilir. Bilgisayar yazılımları aracılığıyla modeldeki dişler ufak miktarlarda hareket ettirilerek üç boyutlu yeni dijital modeller elde edilir. Bu modellere uygun bir seri plak üretilir. Hastanın 2 haftada bir plaklarını yenisiyle değiştirerek dijital modellerdeki gibi ufak diş hareketleri sağlanmış olur. Düzenli kullanımda dişler istenilen düzgün pozisyona gelmektedir.

Şeffaf Plak Avantajları Nelerdir?

 • Neredeyse görünmezdirler.
 • Çıkarılabilir olması en büyük avantajıdır. İstenilen özel durumlarda ( özel günler, mülakatlar, iş görüşmeleri, iş toplantıları, düğün, mezuniyet) çıkarılıp tekrar takılabilir.
 • Çıkarılabilir olması ağız ve diş temizliğin en üst düzeyde yapılmasına imkan verir ki diş teli tedavisi gören hastaların en önemli problemlerinden biri de temizliktir.
 • Çıkarılabilir olması yeme-içme konusunda da büyük avantaj sağlar. Çünkü diş teli tedavisi gören hastaların en büyük diğer problemi yeme –içme kısıtlamasıdır. Şeffaf plaklarda kısıtlama yoktur.
 • Tel batması, kırılması gibi durumlar söz konusu değildir.

Tedavi Aşamaları Nelerdir?

 • Ölçü alınır
 • Bilgisayar üzerinde planlama yapılır.
 • Tedavi bittiğinde dişlerin nasıl görüneceği hastaya gösterilir.
 • Hekim küçük ataçmanları bazı dişler üzerine uyguladıktan sonra bir sonraki kontrole kadar kullanılacak plakları hastaya teslim eder.

Şeffaf Plakları Kimler Kullanabilir?

Diş teli tedavisi ve çene tedavisi görebilecek tüm hastalar için uygundur

Tedavi Süresi Ne Kadardır?

Şeffaf Plaklarla tedavi süresi hastanın problemine göre değişmektedir. Dijital tedavi planlaması sonunda tedavinin ne kadar süreceği de planlanmış olur. Şeffaf Plaklarla tedavi süresinin diş tellerine göre daha kısa sürdüğü söylenebilir.

Tedavi Bitiminde Bozulmalar Olur mu?

Tel tedavisinde ve diğer tüm ortodonti tedavilerinde olduğu gibi dişlerde geriye dönme eğilimi vardır. Ancak sabitleyici retainer kullanılarak bozulmaların önüne geçilir.

Şeffaf Plak Fiyatları

Hastaların en çok merak ettiği konu tedavi fiyatlarıdır. Ancak diş tellerinde olduğu gibi her tedavi kişiye özel olduğu için fiyatlar da kişiye özeldir, muayene ve analiz sonucunda belirlenebilir. Muayene ve önbilgi için kliniğimize bekleriz.

 • Yeni Nesil
 • Şeffaf
 • Temiz
 • Çıkarılabilir
 • Neredeyse Görünmez

Şeffaf Plakla İlgili Sık Sorulan Sorular

Şeffaf Plak tedavisinde ağrı oluşur mu?

Dişlerin hareketinin sağlanması için belli miktarlarda kuvvet uygulanır dolayısıyla şeffaf plaklar takılırken gerginlik tarzında bir ağrı oluşabilir. İlk kez takıldıklarında hissedilen bu ağrı dişler harekete başladıktan sonra plaklar düzenli takıldıkça zamanla azalarak kaybolur.

Şeffaf Plak tedavisinde kontrollerin sıklığı nedir?

Ortalama 2 ayda bir kontrollerimiz olmaktadır. Tedavi başında adaptasyon sürecinde daha kısa aralıklarda da konrol randevulerimiz olabilmektedir.

Şeffaf plakların takılma süresi ne kadardır?

Şeffaf plakların bir gün içinde yaklaşık 22 saat takılması gerekir. Yalnız yemek yerken ve fırçalarken çıkarılması önerilir. Ancak özel durumlarda da çıkarabilirsiniz.

Bir şeyler içerken şeffaf plakları çıkartmak gerekir mi?

Normal sıcaklıkta ya da serin içecekler içilebilir. Ancak kahve gibi sıcak içekler kullanırken çıkartılması gerekir. Şeffaf plakları plastik esaslı olduğundan dolayı sıcakta deforme olabilir.

Ağızdaki şeffaf plaklarını diğer insanlar fark eder mi?

Tedavi olan hastalar, kendileri söylemedikleri sürece kimsenin ağızlarında plak olduğunu fark etmediğini söylemişlerdir. Sadece çok yakından bakıldığında belli olacak derecede görünürlükleri vardır.

Şeffaf Plak tedavisi konuşmayı etkiler mi?

İlk günler konuşma sıkıntısı olabilir. Yüksek sesle kitap okuyarak bu süreci hızlı bir şekilde atlatırsınız. Günlük konuşmalarda çıkarılmasına gerek olmaz. Uzun zaman alacak konuşma yapacağınızda kısa bir süre için çıkarabilirsiniz.

Şeffaf plakların bakımı nasıl yapılır?

Günde iki defa ılık su ile diş fırçası yardımıyla temizliği yapılır.

Sigara içmek şeffaf plakları sarartır mı?

Sigarayı çok kullanan birinin hiç kullanmayan birine oranla sararma olabilir. yalnız 2 hafta arayla değiştireceğiniz için aşırı bir sararma olmaz.bunu kendiniz gözlemleyip karar verebilirsiniz.

Normal diş teli ile mi yoksa Şeffaf Plak ile mi tedavi daha kısa sürer?

Şeffaf plaklarla tedavi süresinin daha kısa süreceğini gösteren çalışmalar olsa da, tedavi süresi vakaya göre değişir. Ancak plaklar neredeyse görünmez oldukları için hastaların tedavinin bitim süresiyle ilgili bir kaygıları olmamaktadır.

Şeffaf Plak tedavisinden önce bir hazırlık yapılması gerekir mi?

Tedavi öncesinde ağız içi bakımının yapılıp tüm çürük dişler ve diş taşlarınızın temizlenmesi gerekir.

Şeffaf Plak tedavisi bittikten sonra herhangi bir işlem yapılır mı?

Tedavinizden sonra dişlerde oynama olmaması veya geri dönme gerçekleşmemesi açısından dişlerin iç kısmına çok ince dışarıdan görünmeyen teller (retainer) takılır. Bu tellerin süresi yine hastaya göre değişkenlik gösterir.

Etiketler:

Ankara Şeffaf Plak, Ankara Şeffaf Plak Tedavisi, Ankara Şeffaf Plak Tedavisi Fiyat, Ankara şeffaf plak tedavisi, Ankara Şeffaf plak tedavisi fiyatları, Ankara Şeffaf plak tedavisi fiyat, İnvisalign Ankara Fiyat, Şeffaf Plak Tedavisi Ankara, Ankara Şeffaf plak fiyatları 2022

MENÜ