Ankara Ortodonti, Ankara Şeffaf plak, Ankara İnvisalign, Ankara Diş teli, Ankara Ortodontist, Ankara Ortodonti Uzmanı, Ankara Şeffaf Diş Teli, Ankara Görünmez Diş Teli, Ankara Diş Teli Fiyatı, Ankara Diş Teli Fiyatları, Ankara Ortodontist Tavsiye

Çocuklarda Damaklık tedavisi(ortodontik aparey) dişlerdeki çapraşıklıklardan ziyade, çene yapısında problem olan ve genellikle büyüme gelişimini tamamlamamış hastalar için kullanılan yardımcılardır.

Çocuklarda Damaklık tedavisi ne zaman uygulanır

Çocuklarda Damaklık tedavisinin uygulanıp uygulanamayacağına karar vermeden önce çocuğun büyüme gelişim döneminin bitip bitmediğini öğrenmek gerekir. hastanın bileğinden ya da parmağından film alınarak kemik yaşı tayini yapılarak hastanın damaklık tedavisi için uygun olup olmadığına bakılır. Yani hastanın kronolojik yaşının ( yıl olarak 12, 13 vs. şeklinde belitilen yaşın) bu konuda pek önemi yoktur. Dolayıyla Çocuklarda Damaklık tedavisi için belli bir yaş vermek çok doğru değildir . önemli olan çocuğun büyüme gelişim döneminde olup olmadığıdır. çocuğun Büyüme gelişim döneminin ise yaklaşık olarak çocukların ergenliğe girdiği dönem olarak ifade edebiliriz.

Çoğu damaklık tedavisinde en yüksek yararı sağlamak için büyümenin pik yaptığı dönem beklensede bazı tedaviler için ne kadar erken başlanırsa o kadar iyi sonuç alınacağı unutulmamalıdır. Ancak bu duruma karar verecek olan ortodontist hekiminizdir.

Damaklıklar çoğu zaman hasta tarafından takıp çıkarılabilen şekilde kullanılabildiği gibi bazen hasta ağzında sabitlenerek de kullanılabilir. Ne şekilde kullanılacağına hekim karar vermelidir. Birden fazla çeşidi olan bu damaklıklar hastanın problemine göre ve hastadan alınan ölçüyle hastaya özel olarak farklı renk ve tasarımlarda hazırlanmaktadır.

Çocuklarda ortodontik Damaklık Kullanım süresi ise hastanın problemine göre değişmekle birlikte yine hekim tarafından belirlenir.

Çocuklarda ortodontik Damaklık tedavisinden sonra yine diş teli tedavisi gerekebilir. Çünkü biraz önce belirtildiği gibi diş teli dişlerdeki çapraşıklıkları ya da diğer problemleri düzeltmeye yönelikken damaklıkların görevi dişlerdeki basit problemleri de düzeltebileceği gibi genellikle çenelerdeki problemleri düzeltmektir. Çocuklarda ortodontik Damaklık tedavisinde iyi sonuçlar alabilmek için damaklıkları mutlaka hekiminizin tarif şekilde ve sürede kullanmalısınız. Hekiminizin belirttiği süreden daha az sürede kullanacak olursanız  damaklıklarınızın bir faydası olmayacak ağzınızda boşuna gezdirmiş olacaksınız.