Ankara Invisalign tedavisi ücreti, Ankara Invisalign fiyatları 2021, Ankara Invisalign şeffaf plak fiyatları, Ankara Invisalign fiyatları, Ankara Orthero fiyat, Ankara Şeffaf diş plak fiyatları 2021, Ankara Şeffaf diş plağı fiyatları 2021, Ankara Şeffaf plak fiyatları 2021, Ankara invisalign, Ankara invisalign tedavisi, Ankara invisalign fiyatları, Ankara invisalign fiyat, Ankara invisalign fiyatları 2021, Ankara invisalign yapan yerler, Ankara invisalign doktorlar

Şeffaf Plaklarla, Telsiz Diş Düzeltme (Ortodonti) Tedavisi ile Çapraşık Diş Tedavisi konusunda en çok sorulan sorular ve cevaplarını sayfamızda bulabilirsiniz.

Invisalign Tedavisi nedir?

Invisalign tedavisi, dijital ortodontik tedavi teknolojisi olan, dişlerinize uygun yapılmış şeffaf plaklar (aligner) ile dişlerinizi düzeltmek için uygulanan telsiz ortodontik tedavi yöntemidir. Telsiz ortodontik tedavi (invisalign) tercih edilme nedeni diş teli kullanmadan çapraşık diş tedvisi uygulamasının olmasıdır

Diş teli olmadan dişler nasıl hareket ediyor?

Dişlerin hareket edilmesi istenen pozisyona göre seri şeklinde invisalign plakları üretilir. Her bir plak 0.05 mm’ lik hareket yaratır. Plaklar 15 gün boyunca takılır ve sonrasında diğer plağa geçilir.

Diş hareketine göre nasıl şeffaf plaklar üretiliyor?

Doktorunuz ağzınızdan ölçü alacak ve bu ölçüler CAD-CAM sistemi denilen 3 boyutlu tarama yöntemi ile bilgisayar ortamına aktarılacaktır. Sanal ortama aktarılmış olan dişler bilgisayar simülasyonu ile hareket ettirilir. Her bir 0.05 mm lik harekete göre şeffaf plak üretilir.

Invisalign tedavim öncesinde tedavi sonunu görebilecek miyim?

Evet. Tedavi planınız sanal ortamda oluşturulduktan sonra tedavi sonunu üç boyutlu olarak görebilirsiniz. Tüm tedavi boyunca dişlerinizin hareketini sanal ortamda gözlemleyebiliyorsunuz.

Herkes invisalign yaptırabilir mi?

Hem erişkinlere hem de genç ve çocuklara uygulanabilen bir ortodontik tedavidir. Fakat Invisalign tedavisine uygun olup olmadığınız ancak doktorunuzun muayenesi sonucunda netleşir. Orta ve hafif diş çapraşıklıkları invisalign ile tedavi edilebilir. Diş çekimi yapılması gereken bir ortodontik tedavi invisalign ile de tedavi edilebilir. Invisalign ile çekimli tedavi yapılmasını ancak doktorunuz belirleyebilir.

Peki çocuğum kaç yaşına geldiğinde invisalign tedavisi görebilir?
Çocuğunuz bütün süt dişlerini düşürmüş ve en azından 2. büyük azı dişlerinin kısmi olarak sürmüş olması gerekmektedir. Bu da ortalama 13-14 yaş civarına denk gelmektedir.

Invisalign tedavisinin özellikleri nedir?

Invisalign’in özelliği, günlük yaşamınızı etkilememesidir.
Tedavideki amaç; şeffaf plakların ağız içinde belirgin olmamasıdır.
Plaklarınızı yemek yerken, bir şey içerken ya da diş fırçalarken çıkartabilir, arzu ettiğiniz yemeği yiyebilirsiniz.
Tedavi metalsiz yapıldığı, yumuşak şeffaf plaklar kullanıldığı için diş ve diş etlerinizi rahatsız edecek bir durum yaşanmaması hedeflenir.
Invisalign, hem gençlere hem de yetişkinlere uygulanabilir.

Invisalign tedavisinde ağrım olacak mı?

Dişlerin hareket edebilmesi için bir kuvvet uygulanması gerekmektedir. Şeffaf plakları ilk defa taktığınızda bir baskı hissedilmesi normal bir süreçtir.

Invisalign tedavimde kontrollerim ne sıklıkta olacak?

Kontrolleriniz ayda bir olacaktır. Her kontrolde size 2 adet yeni şeffaf plak teslim edilecektir. Şeffaf plaklar 15 günde bir değiştirilir. Örneğin tedaviniz için 20 plak üretilmiş ise tedaviniz 10 aylık bir süreye denk gelecektir.

Şeffaf plakları ne kadar süre ile takmam lazım?

Şeffaf plakları günde ortalama 20 saat takmanız gerekir. Sadece yemek yerken çıkartmanız önerilmektedir. Onun dışında çok önemli bir toplantı gibi en fazla 1-2 saatlik bir süre zarfında da çıkarabilirsiniz.

Bir şeyler içerken şeffaf plaklarımı çıkartmam gerekir mi?

Normal sıcaklıkta veya serin içecekler içebilirsiniz fakat çay gibi sıcak şeyler içerken çıkartmanız önerilir. Invisalign plakları thermoplastik olduğundan sıcakta deforme olabilir.

Invisalign tedavisi konuşmamı etkiler mi?

1-2 günlük alışma dönemini geçirdikten sonra bir sıkıntı yaşamazsınız. Eğer bir toplantıda çok uzun süre konuşmanız gerekecekse 1-2 saatliğine invisalign plaklarını çıkartabilirsiniz.

Invisalign plaklarımın bakımını nasıl yapacağım?

Her sabah ve akşam invisalign plaklarınızı ılık suyun altında diş fırçası ile temizleyebilirsiniz.

Sigara içiyorum şeffaf plaklarım sararır mı?

Eğer çok içiyorsanız belli bir zamandan sonra sigara içmeyen bir kişiye göre şeffaf plaklarınız da sararma olacaktır. Fakat invisalign plaklarınızı 15 günde bir değiştireceğiniz için bu sararma aşırı olmayacaktır.

Normal diş teli ile mi yoksa invisalign (şeffaf plak) ile mi tedavi daha kısa sürer?

Tedavi süresi vakaya göre değişmektedir. Invisalign tedavisinde bilgisayar teknolojisi kullanıldığından hareket istenmeyen bölgeye kuvvet uygulanmaz. Hafif ve orta çapraşıklıklar da kullanıldığı için de invisalign tedavi süresi normal ortodontik tedavi süresine göre nispeten hastadan hastaya değişmekle beraber daha kısa olabilmektedir.

Invisalign tedavime hemen başlayabiliyor muyum?

Ölçülerinizin yurt dışına gönderimi, tedavi planınızın online sistemle oluşturulması ve invisalign plakların üretilip gümrükten geçmesi 1-1,5 ay sürebilir. Bu süre bir dezavantaj gibi gözükse de tedavinin başında tedavinizin sonu (zaman dahil) bellidir.

Invisalign tedavimden önce bir hazırlık yapılması gerekiyor mu?

Evet. Invisalign tedavisine başlamadan önce bütün çürüklerin temizlenmiş olması, diş taşlarının temizlenmiş olması ağız içindeki tüm bakım işlemlerinin bitmiş olması gerekmektedir. Doktorunuz duruma göre bazen 20 yaş dişlerinizin çekimini invisalign tedavisinden önce isteyebilir. Ölçü alındıktan sonra ağızda herhangi bir işlem uygulanmaz. Köprü, implant gibi protetik işlemler invisalign tedavisi bittikten sonra yapılır.

Invisalign aligner’larında plastik malzeme imalatında kullanılan malzeme içeriği nedir?

Invisalign plakları, bebek biberonlarında ve pet şişelerde kullanılan ve birçok sağlık sorununa yol açtığı için Kanada, USA ve Avrupa Birliği tarafından kullanımı yasaklanan Bisphenol-A veya fitalat (phthalates) maddelerini kesinlikle içermemektedir. Bu yüzden, Invisalign tedavisi hamilelik, süt verme vb. durumlarda da kullanılır.

Invisalign tedavim bittikten sonra herhangi bir işlem yapılıyor mu?

Invisalign tedaviniz bittikten sonra (bütün ortodontik tedaviler için geçerli) dişlerinizi iç tarafına “retainer” denilen dışarıdan görünmeyen sabitleyici teller takılır. Dişleriniz de herhangi bir oynama veya geri dönme olmaması amacı ile takılır. Süresini ortodonti uzmanı belirler.

Invisalign Tedavisinde Sıkça Sorulan Sorular

Invisalign tedavisine hemen başlanabilir mi?

Invisalign tedavisine başlamadan önce mutlaka 1 sene içerisinde problem çıkartabilecek çürüklerinizin tedavisinin yapılması gerekmektedir. Bunun yanında bazı vakalarda 20 yaş dişlerinizin çekimi de istenebilir.

Invisalign plaklarım (aligner) ne zaman gelir?

Invisalign plaklarınız ağzınızın 3 boyutlu taraması veya ölçü alımının yapılmasından itibaren 1,5 ay sonrasında kliniklerimize ulaşmaktadır.

Klasik ölçü tekniği yerine dişlerimin 3 boyutlu tarama ile ölçüsünün alınımı invisalign plaklarımın Türkiye’ ye gelmesini hızlandırır mı?

Dijital tarama veya 3 boyutlu tarama ile alınan ölçüler online sistem üzerinden aynı gün içerisinde A.B.D’ ye ulaşır. Tedavi planın oluşturulması, alignerların üretimi ve gümrükten geçmesi gibi işlemler süresi uzatabilmektedir. Dijital tarama ile alınırsa invisalign plaklarınızın gelmesi ortalama 1 aydır.

Invisalign tedavimin simülasyonunu bende de olacak mı?

Evet. Size 2 adet e-posta gelecektir. Bir tanesinde bir bağlantı adresi diğerinde de bir kod gelecektir. Bağlantı adresini tıklayıp o adrese size gelen kodu girerseniz 3 boyutlu tedavi planınızı istediğiniz zaman istediğiniz yerde cep telefonunuzdan takip edebileceksiniz.

Fazla kahve, çay veya sigara tüketillirse invisalign plakları kirlenip sararır mı?

Kahve ve çay içimi invisalign plaklarını bir nebze renklendirse de sigara içimi plakları sarartır. Ancak plaklar 15 günde bir değiştirilir.

Başka ne tür içecek veya gıdalar invisalign plaklarımı renklendirir?

Köri sosu, hardal, kırmızı şarap, vişne suyu, tütün mamülleri, kahve, çay invisalign plaklarınızı renklendirebilir.

Invisalign plaklarının bakımı nasıl yapılır?

Alignerlarınızın temizliği için akan ılık bir suyun altında fırçalamanız yeterlidir. Bunun yanında corega tabletlerle de (protez temizleme tabletleri) alignerlarınızın bakımını idame ettirebilirsiniz.

Invisalign plaklarını günde ortalama ne kadar takmam gerekir?

Invisalign plaklarınızı günde ortalama 20-22 saat takmanız gerekir. Yani yemek yerken çıkartıyoruz ve onun haricinde devamlı takıyor olmamız gerekir. Sadece önemli bir toplantı varsa veya düğün vs gibi etkinliklerde haftada 2-3 saat ekstra çıkartabiliriz.

Invisalign plaklarımı sadece gece taksam olur mu?

Invisalign plaklarınızı günde ortalama 20-22 saat takmanız lazım. Dişlerinizin hareket edebilmesi için kuvvetin devamlı gelmesi gerekmektedir. Bu yüzden sadece gece takılan alignerlar tedavinizi arzu edilen şekilde bitirmeyecektir.

Invisalign plaklarımı yüzerken veya spor yaparken takabilir miyim?

Invisalign tedavisinde günlük aktivitelerinizde ortodontik tedavinizi devam ettirirsiniz.

Invisalign plakları konuşmamı etkiler mi?

Çoğu hastamızda böyle bir şikayet yoktur. Ancak bazı hastalarımızın dilleri plakların diş ve dişeti birleşimine takılabilir. Bu durum en geç 1 hafta içerisinde geçmektedir.

Invisalign tedavisi şeffaf plak tedavisi midir?

Evet invisalign bir şeffaf plak tedavisidir. Invisalign şeffaf plak tedavi esasında bir adı olup şeffaf plaklarla ortodontik tedaviyi gerçekleştiren dünyadaki bir firmadır.

Invisalign tedavisini her hekim yapabilir mi?

Invisalign tedavisini yapabilmek için hekimlerin öncelikle bir sertifika alması gerekir. Invisalign tedavisini mutlaka bir ortodonti uzmanının yapması gerekir. Invisalign tedavisinin Türkiye’de yapan ortodonti uzmanlarının listesini https://www.invisalign.com/get-started/find-a-doctor adresinden bulabilirsiniz.

Ataşmanlar (invisalign tedavisi sırasında dişlerin üzerine yapıştırılan küçük diş rengindeki çıkıntılar) tedavi sonuna kadar kalacak mı?

Evet genellikle bu ataşmanlar tedavinin başından sonuna kadar dişleriniz üzerinde kalır. Bazı ataşmanların tedavi sırasında yerleri değişebilir. Tedaviniz bittiğinde bu ataşmanların hepsi diş yüzeyinden temizlenir.

Invisalign tedavisi sırasında ataşmanlar dışında ağzıma ekstra apareyler takılır mı?

Normal şartlar altında invisalign tedavisinde hastalarımıza ataşmanlar dışında bir şey kullandırmayız. Ancak bazı ağır vakalarda sadece gece olmak üzere takıp çıkartılabilen lastikler kullanılabilir. Bunun yanında ağır vakalarda mini vida sistemleri de invisalign tedaviniz sırasında uygulanabilir. Tüm bu yapılacak işlemler ilk muayeneniz sonrasında size detaylı bir şekilde ortodonti uzmanınız tarafından anlatılacaktır.

Invisalign plaklarımın üstünde bazı yazılar var bunların anlamı nedir?

Invisalign plakların bir tarafında hasta kod numaranız ve invisalign logosu yer alır. Diğer tarafında ise üst çene ise ‘’U’’ alt çene ise ‘’L’’ yazısı bunların yanında ise aligner numaranız yani plak numaranız yazar. Örneğin: üst 25 nolu plak ise U25 , alt 15 no lu plak ise de L15 yazar.

Aktif olarak kullandığım alignerımı kaybettim ne yapmalıyım?

Aktif olarak kullandığınız aligner örneğin 15 no ise ve onu kaybettiysek kırmızı saklama kabımızda bulunan pasif alignerımız olan 14 no yu ortodonti uzmanınıza gidene kadar takmanız yeterli olacaktır. Pasif plaklarınızı yine günde ortalama 20 saat takmamız gerekecektir.