Ankara Ortodonti, Ankara Ortodontist, Ankara Ortodonti Uzmanı, Ankara Ortodonti Klinikleri, Ankara Şeffaf Plak, Ankara Şeffaf Plak Tedavisi, Ankara Şeffaf Plak Tedavisi Fiyat, Ankara invisalign, Ankara invisalign Fiyatları, invisalign Tedavisi Ankara, Ankara Şeffaf Diş Teli , Ankara Görünmez Diş Teli, Ankara Diş Teli, Ankara Diş Teli Fiyatı, Ankara Diş Teli Fiyatları, Ankara Ortodontist Tavsiye, Şeffaf Diş Teli Ankara, Şeffaf Diş Teli Fiyatları Ankara

Ankara Ortodonti Uzmanı Zeynep Karakoç Şen Özel Diş Kliniğinde Ortodonti tedaviniz, invisalign, şaffaf plak, görünmez plak, Şeffaf Diş Teli Ankara, Ankara Şeffaf Diş Teli Fiyatları ve Ortodonti Tedavileriniz yapılmaktadır. Randevu için bizi arayın.

SIKÇA SORULAN SORULAR ve CEVAPLARI

Ortodontik Tedavinin Faydaları nelerdir?

1- Çapraşık ve kötü konumlanmış dişlerin, ne kadar fırçalanırsa fırçalansın, tam olarak temizlenmesi zordur. Mutlaka diş aralarında gıda artığı kalır. Genellikle arayüz çürüklerine ve dişeti hastalıklarına yakalanma riski yüksektir. Bu tür dişeti problemlerinde kemik kaybı ve dişlerin erken yaşta kaybedilme riski vardır. Ortodontik tedavi sonucunda çürük ve diş eti hastalıklarının oluşumu engellenmiş olur.

2- Kapanış bozukluklarına bağlı olarak da oluşabilen fonksiyonel sorunların (çene eklemi problemleri gibi) oluşumunu azaltmakta olup bu bozuklukların tedavisinin önemli bir parçasını oluşturmaktadır.

3- Estetik kaygının giderilmesini sağlanır. Çapraşık dişler, estetik olarak istenmeyen bir görünüme sebep olurlar. Bu nedenle gülerken ağzın kapatılması ve rahat gülümseyememe çok karşılaşılan bir durumdur. Çeneler arası var olan iskeletsel maloklüzyonlar sonucu yüzde estetik kaybı meydana gelebilir ve hastalarda psikolojik problemlere neden olabilir.

4- Proteze hazırlık amacıyla ortodontik tedavi yapılabildiği gibi kimi zaman ortodontik tedavi sayesinde protez ihtiyacı ortadan kalkabilir. Dişlerdeki düzelme, sadece estetik ve fonksiyonel yararlar sağlamakla kalmaz, çocukların, dişlerinin görünümünden dolayı duydukları psikolojik sıkıntıların da giderilmesine yardımcı olur. Düzgün diş ve çeneler iyi bir yüz estetiğinin ve güzel bir gülümsemenin ayrılmaz parçasıdır.

5- Çiğneme,konuşma,solunum gibi fonksiyonlar düzenlenir. Malokluzyonlu bireyler, kapanış bozukluklarına bağlı olarak ısırma, çiğneme, solunum problemleri yaşarlar. Bu problemler vücudun çeşitli bölgelerinde pek çok soruna yol açabilirler.

6- Ortodontik tedavi sonucunda; güzel bir görünüme, sağlıklı diş ve dişetlerine, ve ekleme sahip olabilirsiniz. Ortodontik tedavi hayat kalitenizi yükseltmeye yardımcı olur.

Ortonoti Nedir?

Ortodonti dişhekimliğinin bir uzmanlık dalıdır. Ortodonti kelimesi ‘Ortos’ düzgün, ‘dontos’ dişler anlamına gelen iki yunanca kelimeden oluşur. Ortodontik tedavi estetik bir görünüm sağlamanın yanında, çiğneme fonksiyonunu ve gülümsemeyi iyileştirir ve çene konumlarını düzeltir.

Ortonontist Kimdir?

Ortodontist, diş ve çene düzensizliklerinin teşhis ve tedavisi konusunda uzmanlaşmış diş hekimidir. Ortodontist olmak için önce dişhekimliği fakültesini bitirmek sonra da dört yıl veya daha uzun sürebilen bir uzmanlık ya da doktora programını tamamlamak gerekir. Bu eğitim sırasında ortodontist, diş hareketini kontrol etmek (ki bu girişimlerin genel adı ortodontidir) için ve çene gelişimini yönlendirmek (bu tedavi yaklaşımı ise çene ve yüz ortopedisi olarak adlandırılabilir) için gerekli bilgileri öğrenir. Sadece bu uzmanlık veya doktora eğitimini başarı ile tamamlamış olan diş hekimleri, ortodontist ünvanını kullanabilirler.

Ortodontiste en erken kaç yaşında gidilmelidir?

Daimi dişlerin 6-7 yaşlarında sürmeye başlamasıyla birlikte ortodontik problemler görülmeye başlar. Bu sebeple ilk ortodontist muayenesi için uygun YAŞ 7 dir.

Büyüdükçe dişlerim düzelir mi?

Çapraşık dişlerin büyüme ile düzelmesi mümkün değildir. Özellikle 16 yaşından sonra alt ve üst çene boyutlarında azalmalar tespit edilmiştir.

Artık çocuk değilim hala diş teli takabilir miyim?

Evet. Teknolojinin ilerlemesi ile yetişkin hastalarda da tel tedavisi başarıyla uygulanmaktadır.

İlk ortodonti muayenesinde neler yapılacak?

Muayene randevunuza geldiğinizde size verilen formları doldurduktan sonra, ilk muayeneniz yapılır. Doğru bir teşhis koyabilmek için gerekli olan resim ve röntgen kayıtları alınır.

İlk ortodonti muayenesinde neler öğreneceğim?

Ortodontik bir problemin olup olmadığını, problemin çözümü için neler yapılacağını, tedavinin ne kadar süreceğini, tedavinin ne kadara malolacağını öğreneceksiniz.

Diş teli canımızı acıtır mı?

Tellerin takıldığı ilk günlerde dudakların ve yanakların iç yüzeylerinde hafif tahriş ve dişlerde çiğneme sırasında ağrı olabilir. Fakat bu şikâyetler en az 1 hafta içerisinde geçmekte hatta birçok hasta ağzında tel olduğunu bile unutmaktadır.Tel takılması yeni bir ayakkabı giymek gibidir. Biraz sabrederseniz teller rahattır ve buna değer.

Teller dişlerimi çürütür mü?

Tellerin direkt olarak diş çürütücü bir etkisi yoktur. Sadece besin birikimini artırdıklarından dişler yeteri kadar fırçalanmadığında çürük oluşumu için müsait bir ortam oluştururlar. Bu yüzden her öğünden sonra dişlerinizi fırçalamalısınız.

Diş teli konuşmayı etkiler mi?

Teller genelde konuşmayı etkilemez. Dilin hareket sınırları içerisinde kullanılan bazı teller, takıldıktan sonraki ilk günlerde konuşmayı olumsuz etkileyebilir. Fakat dilin bölgeye tekrar uyum sağlamasıyla bu durum ortadan kalkar.

Ortodontik tedavinin hedefi nedir?

Temelde ortodontik tedavinin asıl hedefleri; çiğneme fonksiyonunun düzeltilmesi, konuşma fonksiyonunun düzeltilmesi, ağız hijyeninin daha iyi sağlanmasına yardımcı olunması, estetiğin sağlanması ve hastanın toplum içinde kendine olan güvenini artırarak psikolojik destek sağlamaktır.

Ortodontik tedavinin başarısı neye bağlıdır?

Ortodontik tedavinin zamanında bitmesi ve iyi sonuç alınması hekime hastanın işbirliğine kullanılan malzemelerin kalitesine bağlıdır. Ortodonti tedavisi ciddi bir planlanma gerektiren bilgi ve tecrübeye dayanan ve sadece ORTODONTİ UZMANI tarafından yapılması gereken bir tedavidir.

Ortotondik Tedavi ne kadar sürer?

Ortodontik tedavinin süresi anomalinin şiddetine göre değişmekle beraber, 6 ay ile 3 yıl arasında değişmektedir. Seanslara daha sık gelip gitmekle, ağzınızdaki tellerin aşırı gerilmesi ile tedavi süresi kısalmaz. Aksine bu durum dişlerinize zarar verir ve tedaviyi uzatabilir. Bu sebeple ortodonti hastalarına bazı özel durumlar hariç 4-6 haftadan önce randevu verilmez.

Görünmeyen teller var mı?

Son yıllarda metal braketlere göre daha az dikkat çeken diş renginde porselen braketlerin kullanımı artmıştır. Ayrıca dişlerin dile bakan yüzeylerine yerleştirilen braket sistemleri (lingual braket) geliştirilmiştir.

Teller çıkınca dişimde leke kalır mı?

Tedavi boyunca dişlerinizi düzenli olarak fırçalarsanız hiçbir leke kalmayacaktır.

Diş Teli canımızı acıtır mı?

Tellerin takıldığı ilk günlerde dudakların ve yanakların iç yüzeylerinde hafif tahriş ve dişlerde çiğneme sırasında ağrı olabilir. Fakat bu şikâyetler en az 1 hafta içerisinde geçmekte hatta birçok hasta ağzında tel olduğunu bile unutmaktadır.Tel takılması yeni bir ayakkabı giymek gibidir. Biraz sabrederseniz teller rahattır ve buna değer.

Diş Teli dişlerimi çürütür mü?

Tellerin direkt olarak diş çürütücü bir etkisi yoktur. Sadece besin birikimini artırdıklarından dişler yeteri kadar fırçalanmadığında çürük oluşumu için müsait bir ortam oluştururlar. Bu yüzden her öğünden sonra dişlerinizi fırçalamalısınız.

Diş Teli Konuşmayı etkiler mi?

Teller genelde konuşmayı etkilemez. Dilin hareket sınırları içerisinde kullanılan bazı teller, takıldıktan sonraki ilk günlerde konuşmayı olumsuz etkileyebilir. Fakat dilin bölgeye tekrar uyum sağlamasıyla bu durum ortadan kalkar.

Ortodontik Tedavisi sırasında hangi sıklıkla randevu almam gerek?

Seanslara daha sık gelip gitmekle, ağzınızdaki tellerin aşırı gerilmesi ile tedavi süresi kısalmaz. Aksine bu durum dişlerinize zarar verir ve tedaviyi uzatabilir. Bu sebeple ortodonti hastalarına bazı özel durumlar hariç 4-6 haftadan önce randevu verilmez.

Diş teli tedavisi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Teller çıkarıldıktan sonra dişler eski pozisyonlarına dönmek isterler. Bu nedenle tedavi bittikten sonra mutlaka sabit ya da hareketli pekiştirme aygıtı yapılmalıdır. Bu apareyler önerilen sürelerde kullanılmazsa dişler tekrar bozulabilir.

Ortodontik Tedavi için diş çekilmesinin sakıncası var mı?

Ortodontik tedavi amacı ile diş çekilmesi hastalar tarafından tercih edilmeyen bir durumdur. Diş çekimine karar vermede, alt ve üst çenedeki çapraşıklık miktarı, alt ve üst çenenin büyüme şekli ve hastanın yüz profili gibi kriterler esas alınır. Elde edilen sonucun daha stabil olacağı, başarılı bir ortodontik tedavi için diş çekimi gerekebilir.

Çocuğum gece ağzı açık uyuyor ve horluyor. Diş yapısına zarar verir mi?

Evet. Uzun süre yapılan ağız solunumu üst çenenin daralmasına, cocuğun yüzünün uzamasına ve dudaklarını kapatamamasına sebep olur. Çok dikkat edilmesi gereken bu durum erken yaşta bir KBB uzmanı ile konsülte edilerek mutlaka çözümlenmelidir. Burun yolunu tıkayarak ağız solunumuna sebep olan geniz etleri her ne kadar çocuk büyüdükçe küçülseler de yapacakları zararı yapmış olurlar. Bu sebeple görüldükleri an cerrahi olarak alınmaları tavsiye edilmektedir.

Diş doktoru dişlerimi düzeltebilir mi?

Ortodontik tedavi yalnızca ortodontistler tarafından yapılır. Ortodontist olabilmek için diş hekimliği eğitimini takiben 4 sene süren ortodonti eğitimini almak gereklidir. Ortodontistler dişleri düzelterek doğru form ve fonksiyonu sağlayan uzmanlardır. Ortodontist yüzlerce hastaya ortodontik tedavi sağlayan uzmandır. Diş hekimlerinin bu kadar vaka görmesi ve takip etmesi olası değildir.

Ortodontik tedavi sırasında dişlerimi hangi sıklıkta fırçalamalıyım?
Her yemekten sonra ve gece yatmadan önce size tarif edilen şekilde fırçalamanız tedavinin hızlıca bitmesi açısından çok önemlidir.

Dişlerimi fırçalamak diş telime zarar verir mi?

Kesinlikle fırça ile tellere bir zarar veremezsiniz. Yeterli sıklıkta ve kuvvette fırçaladıkça dişetleriniz daha sağlıklı olacak ve uygulanan tedaviye daha iyi cevap verecektir. Belki de tedaviniz bu sayede çok daha çabuk bitebilir.:)

Ortodontik tedavi sırasında yememem gereken şeyler var mı?
Kola fanta gibi asitli içecekler; fındık, fıstık, leblebi gibi sert gıdalar; sakız ve yumuşak şeker gibi yapışkanlı gıdalar; cips ve tost ekmeği gibi sert ve kıtır edecek gıdalar; erik, kiraz, zeytin gibi çekirdeği olan yiyeceklerden uzak durunuz.

Ortodontik tedavi sırasında iğne yapılır mı?

Hayır, yapılmaz.

Acil rendevu nedir?

Teller takıldıktan sonra ilk bir kaç gün alışma döneminde tellerin yanağınıza batması normaldir. Tellerin üzerine size verilecek olan ortodontik mumları kapatabilirsiniz.. Braketiniz koptuğunda yanağınıza batıyorsa doktorunuzu arayıp randevu alınız, batmıyorsa bir sonraki randevunuzu bekleyiniz.

Görünmeyen diş teli var mı?

Son yıllarda metal braketlere göre daha az dikkat çeken diş renginde porselen braketlerin kullanımı artmıştır. Ayrıca dişlerin dile bakan yüzeylerine yerleştirilen braket sistemleri (lingual braket) geliştirilmiştir.

Teller çıktıktan sonra dişlerimde leke kalır mı?

Tedavi boyunca dişlerinizi düzenli olarak fırçalarsanız hiçbir leke kalmayacaktır.

Çocuğum gece parmağını emiyor bu zararlı mı?

Kötü alışkanlıklar olarak isimlendirdiğimiz parmak emme, tırnak yeme, dudak emme ve ya ısırma, yalancı emzik kullanımı gibi alışkanlıkların çocuk 4 yaşına gelene kadar bıraktırılması gerekir. Devam etmesi halinde bu alışkanlıkların yaptığı bozukluklar kalıcı hale gelir ve çocuğun ciddi ve uzun süreli ortodontik tedavi görmesi gerekir. Çocuğunuzda parmak emme varsa bir ortodontiste muayene olmanızda fayda vardır.

Ortodontik tedavi gerekli midir?

Ortodontik tedavi, dişlerdeki çapraşıklığı ve çeneler arasındaki uyumsuzluğu düzelterek; sadece estetiğe yönelik olmayıp, ileride olması muhtemel dişeti hastalıkları ve alt çene eklemindeki problemleri önlemenin yanı sıra çiğneme fonksiyonunu ve bozuk olan konuşmayı düzeltmeye yardımcı olmaktadır.

Ortodontik tedavinin hedefi nedir?

Temelde ortodontik tedavinin asıl hedefleri; çiğneme fonksiyonunun düzeltilmesi, konuşma fonksiyonunun düzeltilmesi, ağız hijyeninin daha iyi sağlanmasına yardımcı olunması, estetiğin sağlanması ve hastanın toplum içinde kendine olan güvenini artırarak psikolojik destek sağlamaktır.

Ortognatik cerrahi nedir?

Ortognatik cerrahi tedavi, yüz görünümünden memnun olmayan hastalar için uygulanan cerrahi tedavidir. Büyüme ve gelişim dönemi bitmiş yetişkin hastalarda hatalı çene konumları sadece ortodontik tedavi (tel tadavisi) ile düzeltilemez. Tel tedavisi ile birlikte hastaya plastik cerrahın müdahalesi gerekmektedir. Toplumun bu konuda bilinçlenmesi ve teknolojik ilerlemeler sayesinde ortognatik cerrahi tedavi gittikçe yaygınlaşmaktadır.dr ortodontist yetişkin cerrahi son iki animasyon

Pekiştirme tedavisi nedir?

Ortodontik tedavi yaklaşık 2 yıl sürer. Ortodontik tedaviden sonra dişler yeni konumlarından eski yerlerine dönme eğilimi gösterirler. Bunu önlemek için (kemik ve çevre dokuların yeniden düzenlenmesi tamamlanıncaya kadar) dişler, düzeltilen konumlarında tutulmalıdır. Bu amaçla hareketli veya sabit pekiştirme aygıtları kullanılır.

Ortodontik tedavi pahalı mıdır?

Ortodontik tedavi, uzun dönemde sağladığı fiziksel ve psikolojik faydalar düşünüldüğünde pahalı bir tedavi değildir. Birçok Ortodontist hastalara uygun ödeme imkânları sunmaktadır.

Ankara Ortodonti Randevu için

Uzm. Dt. Zeynep Karakoç’un iletişim sayfasından randevu alınız.

Google Etiketler:
Ankara Ortodonti, Ankara Ortodontist, Ankara Ortodonti Uzmanı, Ankara Ortodonti Klinikleri, Ankara Şeffaf Plak, Ankara Şeffaf Plak Tedavisi, Ankara Şeffaf Plak Tedavisi Fiyat, Ankara invisalign, Ankara invisalign Fiyatları, invisalign Tedavisi Ankara, Ankara Şeffaf Diş Teli , Ankara Görünmez Diş Teli, Ankara Diş Teli, Ankara Diş Teli Fiyatı, Ankara Diş Teli Fiyatları, Ankara Ortodontist Tavsiye, Şeffaf Diş Teli Ankara, Şeffaf Diş Teli Fiyatları Ankara

MENÜ