Şeffaf Plaklarla, Telsiz Diş Düzeltme Ortodonti Tedavisi ile Çapraşık Diş Tedavisi Invisalign tedavisi nedir, Invisalign tedavisinin özellikleri nedir, Diş teli olmadan dişler nasıl hareket eder, Diş hareketine göre şeffaf plaklar nasıl üretilir,Şeffaf plaklar gün içinde ne kadar süre ile takılmalıdır, Invisalign tedavim öncesinde tedavi sonunu görebilecek miyim, Herkes invisalign ile telsiz ortodontik tedavi yaptırabilir, Çocuklar için invisalign tedavisi uygun mudur, Invisalign tedavisinde kontroller ne sıklıkta olur, Invisalign plaklarının bakımını nasıl yapılır, Normal diş teli ile mi yoksa invisalign şeffaf plak ile mi tedavi daha kısa sürer, Invisalign tedavime hemen başlayabiliyor muyum, Invisalign tedavimden önce bir hazırlık yapılması gerekiyor mu, Invisalign tedavisinde ağrı olur mu, Invisalign tedavisi konuşmayı etkiler mi, Sigara kullanımı şeffaf plakları sarartır mı, Başka ne tür içecek veya gıdalar invisalign plaklarını renklendirir, Invisalign plaklarını sadece gece taksam olur mu, Invisalign plaklarını yüzerken veya spor yaparken takabilir miyim, Invisalign tedavimin simülasyonunu bende de olacak mı, Invisalign aligner’larında plastik malzeme imalatında kullanılan malzeme içeriği nedir, Ataşmanlar invisalign tedavisi sırasında dişlerin üzerine yapıştırılan küçük diş rengindeki çıkıntılar tedavi sonuna kadar kalacak mı, Invisalign tedavisi sırasında ataşmanlar dışında ağzıma ekstra apareyler takılır mı, Aktif olarak kullandığım şeffaf plağımı alignerımı kaybettim ne yapmalıyım, Klasik ölçü tekniği yerine dişlerimin 3 boyutlu tarama ile ölçüsünün alınımı invisalign plaklarımın Türkiye’ye gelmesini hızlandırır mı, Invisalign plaklarımın üstünde bazı yazılar var bunların anlamı nedir, Invisalign tedavisini her hekim yapabilir mi

Invisalign tedavisi; dijital ortodontik tedavi teknolojisi olarak dişlerinize uygun yapılmış şeffaf plaklar (aligner) ile dişlerinizi düzeltmek üzere uygulanan telsiz ortodontik tedavi yöntemidir. Telsiz ortodontik tedavi (invisalign) tercih edilme nedeni diş teli kullanmadan şeffaf plaklar ile çapraşık diş tedavisi uygulamasının olmasıdır.

Invisalign tedavisinin özellikleri nedir?

• Günlük yaşantınızı etkilemez, diş teli kullanımı olmadan çapraşık diş tedavisidir.
• Şeffaf plak kullanımı sayesinde ağız içinde belli olmaz.
• Şeffaf plaklar yemek yerken veya bir şey içerken çıkartıla bilinir.
• Özel günlerinizde (düğün, mezuniyet, iş toplantıları vb.) plaklarınızı çıkartabilir, birkaç saat tedaviye ara verebilirsiniz.
• Invisalign (şeffaf plak tedavisi) hem gençlere hem de yetişkinlere uygulanır.
• Metal, braket ve tel kullanımı yoktur.
• Ağız içi tarayıcılar aracılığı ile tedavi sonucu hakkında ön bilgilendirme verir.

Diş teli olmadan dişler nasıl hareket eder?

• Invisalign plakları, dişlerin hareket edilmesi istenen pozisyona göre seri şeklinde üretilir.
• Her bir plak 0.05 mm’lik hareket yaratır.
• Plaklar 15 gün boyunca takılır ve devamında bir sonra ki plağa geçilir.

Diş hareketine göre şeffaf plaklar nasıl üretilir?

• Ortodontist hekiminiz ağız içinden ölçü alır.
• Dijital tarama denilen 3 boyutlu tarama yöntemi ile bilgisayar ortamına aktarılır.
• Sanal ortama aktarılmış olan dişler bilgisayar simülasyonu ile hareket ettirilir.
• Her bir 0.05 mm’lik harekete göre şeffaf plak üretilir.

Şeffaf plaklar gün içinde ne kadar süre ile takılmalıdır?

• Invisalign tedavisinde şeffaf plakları günde ortalama 20-22 saat takmanız gerekir.
• Sadece yemek yerken çıkartmanız önerilmektedir.
• Özel gün ve davetlerde ise sadece etkinlik süresince çıkarılması ve sık tekrarı yapılmaması tavsiye edilir.
• Normal sıcaklıkta veya serin içecekler içebilirsiniz fakat çay gibi sıcak şeyler içerken çıkartmanız önerilir. Invisalign plakları thermoplastik olduğundan sıcakta deforme olabilir.
• Invisalign tedavisinde düzenli şeffaf plak kullanımı tedavi sonucu için önemli bir etkendir.

Invisalign tedavim öncesinde tedavi sonunu görebilecek miyim?

Tedavi planınız sanal ortamda oluşturulduktan sonra tedavi sonunu üç boyutlu olarak görebilirsiniz. Ayrıca tedavi boyunca dişlerinizin hareketini sanal ortamda gözlemleyebilirsiniz.

Herkes invisalign ile telsiz ortodontik tedavi yaptırabilir mi?
Hem yetişkin hem de genç ve çocuklara uygulanabilen bir ortodontik tedavidir. Fakat Invisalign tedavisine uygun olup olmadığınız ancak doktorunuzun muayenesi sonucunda netleşir. Orta ve hafif diş çapraşıklıkları ve diş çekimi yapılması gereken bir ortodontik tedavi invisalign ile de tedavi edilebilir. Invisalign ile çekimli tedavi yapılmasını ancak doktorunuz belirleyebilir.

Çocuklar için invisalign tedavisi uygun mudur?

Çocuğunuz bütün süt dişlerini düşürmüş ve min. 2. büyük azı dişlerinin kısmi olarak sürmüş olması gerekmektedir. Bu da ortalama 12-14 yaş civarına denk gelmektedir. Detaylı bilgi için invisalign first sayfasını inceleyebilirsiniz.

Invisalign tedavisinde kontroller ne sıklıkta olur?

Plaklar 7-14 gun arasinda kullanilabilir. 1,5 -2 ay gibi surelerde hastanin ihtiyacina göre kontroller olur. Uzun aralıklı kontrollerin olması şehir dışından gelen hastalar icin avantajdır.

Invisalign plaklarının bakımını nasıl yapılır?

Her sabah ve her akşam invisalign plaklarınızı ılık suyun altında diş fırçası ile temizleyebilirsiniz. Bunun yanında protez temizleme tabletleri ile de alignerlarınızın bakımını yapabilirsiniz.

Normal diş teli ile mi yoksa invisalign (şeffaf plak) ile mi tedavi daha kısa sürer?
Tedavi süresi vakaya göre değişmektedir. Invisalign tedavisinde bilgisayar teknolojisi kullanıldığından hareket istenmeyen bölgeye kuvvet uygulanmaz. Hafif ve orta çapraşıklıklar da kullanıldığı için de invisalign tedavi süresi normal ortodontik tedavi süresine göre hastadan hastaya değişmekle beraber daha kısa olabilmektedir.

Invisalign tedavime hemen başlayabiliyor muyum?

Ölçülerinizin yurt dışına gönderimi, tedavi planınızın online sistemle oluşturulması ve invisalign plakların üretilip kliniğe ulaşması ortalama 1-1,5 ay sürebilir. Bu süre bir dezavantaj gibi gözükse de tedavinin başında tedavinizin sonu bellidir.

Invisalign tedavimden önce bir hazırlık yapılması gerekiyor mu?

Invisalign ile çapraşık diş tedavisine başlamadan önce;
• Ağız içinde var ise çürüklerin temizlenmesi
• Diş taşlarının temizlenmesi gereklidir.
Doktorunuz duruma göre bazen 20 yaş dişlerinizin çekimini invisalign tedavisinden önce isteyebilir. Ölçü alındıktan sonra ağızda herhangi bir işlem uygulanmaz. Köprü, implant gibi protetik işlemler invisalign tedavisi bittikten sonra yapılır.

Invisalign tedavisi bittikten sonra herhangi bir işlem yapılıyor mu?
Invisalign tedaviniz bittikten sonra (bütün ortodontik tedaviler için geçerli) dişlerinizi iç tarafına herhangi bir oynama veya geri dönme olmaması amacı “retainer” denilen dışarıdan görünmeyen sabitleyici teller takılır. Süresini tedavi planına göre ortodonti uzmanı belirler.

Invisalign Tedavisinde Sıkça Sorulan Sorular

Invisalign tedavisinde ağrı olur mu?

Dişlerin hareket edebilmesi için bir itme kuvveti uygulanması gerekmektedir. Şeffaf plakları ilk defa taktığınızda bir baskı hissedilmesi olağan ve beklenen bir süreçtir. Her plak değişiminde 1-2 gün baskı hissedilmesi normaldir.

Invisalign tedavisi konuşmayı etkiler mi?

1-2 günlük alışma dönemi sonrası konuşmanızı etkileyebilecek bir durum yaşanmaz. Eğer bir toplantıda çok uzun süre konuşmanız gerekecek ise 1-2 saatliğine invisalign plaklarını çıkartabilirsiniz.

Sigara kullanımı şeffaf plakları sarartır mı?

Eğer çok içiyorsanız belli bir zamandan sonra sigara içmeyen bir kişiye göre şeffaf plaklarınız da sararma olacaktır. Fakat invisalign plaklarınızı 15 günde bir değiştireceğiniz için bu sararma aşırı olmayacaktır.

Başka ne tür içecek veya gıdalar invisalign plaklarını renklendirir?

Köri sosu, hardal, kırmızı şarap, vişne suyu, tütün mamülleri, kahve ve çay tüketimi invisalign plaklarınızı renklendirebilir.

Invisalign plaklarını sadece gece taksam olur mu?

Dişlerinizin hareket edebilmesi için kuvvetin devamlı gelmesi gerekmektedir. Bu yüzden sadece gece takılan şeffaf plaklarlar tedavinizi arzu edilen şekilde bitirmeyecektir.

Invisalign plaklarını yüzerken veya spor yaparken takabilir miyim?

Invisalign tedavisinde günlük aktivitelerinizde ortodontik tedavinizi devam ettirirsiniz.

Invisalign tedavimin simülasyonunu bende de olacak mı?

Hastaya bağlantı adresi ve kodu içeren iki adet e-posta ulaştırılır. Bağlantı adresini tıklayarak ayrı bir mailde iletilen kodu girermeniz halinde 3 boyutlu tedavi planınızı cep telefonunuzdan takip edebilirsiniz.

Invisalign aligner’larında plastik malzeme imalatında kullanılan malzeme içeriği nedir?

Invisalign plakları, bebek biberonlarında ve pet şişelerde kullanılan ve birçok sağlık sorununa yol açtığı için Kanada, USA ve Avrupa Birliği tarafından kullanımı yasaklanan Bisphenol-A veya fitalat (phthalates) maddelerini içermemektedir. Bu sebeple Invisalign ile şeffaf plak tedavisi hamilelik, süt verme vb. durumlarda da kullanılır.

Ataşmanlar (invisalign tedavisi sırasında dişlerin üzerine yapıştırılan küçük diş rengindeki çıkıntılar) tedavi sonuna kadar kalacak mı?

Evet genellikle bu ataşmanlar tedavinin başından sonuna kadar dişleriniz üzerinde kalır. Bazı ataşmanların tedavi sırasında yerleri değişebilir. Tedaviniz bittiğinde bu ataşmanların hepsi diş yüzeyinden temizlenir.

Invisalign tedavisi sırasında ataşmanlar dışında ağzıma ekstra apareyler takılır mı?

Normal şartlar altında invisalign tedavisinde hastalara ataşmanlar dışında bir şey kullandırılmaz. Ancak bazı ağır vakalarda sadece gece olmak üzere takıp çıkartılabilen lastikler kullanılabilir. Bunun yanında ağır vakalarda mini vida sistemleri de invisalign tedavisi sırasında uygulanabilir. Tüm bu yapılacak işlemler ilk muayeneniz sonrasında size detaylı bir şekilde ortodonti uzmanınız tarafından anlatılacaktır.

Aktif olarak kullandığım şeffaf plağımı (alignerımı) kaybettim ne yapmalıyım?

Örneğin; aktif olarak kullandığınız 15 nolu plağınızı kaybetti iseniz kırmızı saklama kabımızda bulunan pasif aligner olan 14 no’yu ortodonti uzmanınıza gidene kadar takmanız yeterli olacaktır. Pasif plaklarınızı yine günde ortalama 20-22 saat takmamız gerekecektir.

Klasik ölçü tekniği yerine dişlerimin 3 boyutlu tarama ile ölçüsünün alınımı invisalign plaklarımın Türkiye’ye gelmesini hızlandırır mı?

Dijital tarama veya 3 boyutlu tarama ile alınan ölçüler online sistem üzerinden aynı gün içerisinde A.B.D’ ye ulaşır. Tedavi planın oluşturulması, plakların (alignerların) üretimi ve gümrükten geçmesi gibi işlemler süreyi uzatabilmektedir. Dijital tarama ile alınırsa invisalign plaklarınızın gelmesi ortalama 1 aydır.

Invisalign plaklarımın üstünde bazı yazılar var bunların anlamı nedir?

Invisalign plakların bir tarafında hasta kod numaranız ve invisalign logosu yer alır. Diğer tarafında ise üst çene ise ‘’U’’ alt çene ise ‘’L’’ yazısı bunların yanında ise aligner numaranız yani plak numaranız yazar. Örneğin: üst 25 nolu plak ise U25 , alt 15 no lu plak ise de L15 yazar.

Invisalign tedavisini her hekim yapabilir mi?

Invisalign tedavisini yapabilmek için hekimlerin öncelikle bir sertifika alması gerekir. Invisalign tedavisini mutlaka bir ortodonti uzmanının yapması gerekir. Invisalign tedavisinin Türkiye’ de yapan ortodonti uzmanlarının listesini https://www.invisalign.com/get-started/find-a-doctor adresinden bulabilirsiniz.