ankara diş teli, Ankara diş teli Fiyatları 2020, Renkli diş teli fiyatları 2019, Ankara diş teli Fiyatları, Ankara Çene için diş teli, Ankara Arkadan diş teli, Ankara Porselen diş teli, Diş teli ne kadara takılıyor, Fastbraces diş teli fiyatları Ankara

Son yıllarda dişhekimliği alanındaki gelişmeler, diş hekimlerinin uzmanlaşmasına yol açmıştır. Dişhekimliğinde uzmanlık dallarınının başında ortodonti gelir. Ortodonti uzmanı, 5 yıllık lisans eğitiminin ardından, üniversitelerin ortodonti kürsülerinde 4-6 yıllık ek bir uzmanlık sürecinden geçerek, dişlerde ve baş boyun bölgesi iskeletsel yapısında oluşan ortodontik ve ortopedik sorunların teşhisi, önlenmesi, durdurulması ve tedavisini yapan doktordur. Ortodonti uzmanları genel dişhekimlerinin ilgi alanlarındaki tedavilerle birlikte, dişlenmenin ve baş boyun bölgesi büyüme ve gelişmesinin de takibini yaparlar. Ortodontik tedavi çapraşık dişlerin düzeltilmesi şeklinde bilinse de, iskeletsel düzensizlik ve anomaliler, bebeklerde dudak damak yarıkları, erişkinlerde uyku apnesi (OSAS) gibi pek çok rahatsızlıkta ortodonti uzmanının rolü önemlidir.

Ortodontik tedavinin Türkiyedeki tarihi henüz oldukça yenidir. 1975’li yıllardan itibaren bazı diş hekimleri yurt dışında ortodonti eğitimleri almaya başlamış, ve ülkemize gelerek yeni ortodontistler yetiştirmek için üniversitelerde kürsüler kurmuştur. Modern anlamda ilk ortodonti çalışmaları 90’lı yılların başında başlamış, ülkemize modern ortodonti ekipmanlarının girmesi ile de oldukça iyi gelişmeler elde edilmiştir. Günümüzde Türk ortodonti uzmanları, yaptıkları klinik ve bilimsel çalışmalar ile dünya ortodonti camiasında önde gelen hekimler arasındadır.

Ortodontide ve genel olarak tüm diş hekimliği dallarında uzmanlık, yıllar boyunca sürüncemede kalmış bir konudur. Yakın zamana kadar diş hekimliğinde uzmanlığı düzenleyen kanuni bir düzenleme bulunmamaktaydı. Üniversitelerin ilgili dallarında 4-6 sene arasında doktora çalışması yapan diş hekimleri ‘Uzman’ kabul edilmekte, fakat kanuni olarak uzman sayılmamaktaydı. 2011 Nisan ayında çıkan yasa ile birlikte, diş hekimliğinde uzmanlık dalları kanuni olarak tanımlandı. Buna göre ortodonti, periodontoloji, protetik diş tedavisi, restoratif diş tedavisi, ağız, diş ve çene cerrahisi, ağız, diş ve çene radyolojisi, çocuk dişhekimliği ve endodonti diş hekimliğinde uzmanlık dalı olarak kabul edildi ve bilimsel yeterliliği bulunan doktoralı diş hekimlerine uzmanlık diplomaları verilmeye başlandı.

Ankara’da Ortodonti Uzmanı olarak hizmet veren Uzm. Dt. Zeynep Karakoç Şen özel kliniğinden ortodonti tedaviniz için randevu alabilirsiniz.